Simény méhészet

EGÉSZSÉG TITKAI.

               Méhméreg




A méhkaptár egyik csodaszere, a méhméreg, tulajdonképpen a méhek egy sajátos (a vipera méreghez hasonló) biológiai terméke; tehát a propolisszal, mézzel és virágporral ellentétben nem tartozik a növényvilágból származó méhészeti termékek közé.

A méhméreg a méhecske méregmirigyében termelődik. A folyamatosan termelődő méreg folyékony állapotban, a méreghólyagban tárolódik, majd egy vezetéken és a sebet ejtő fullánkon keresztül kerül az áldozat bőre alá. A méreg mennyisége egy kifejlett 2-3 hetes méhben kb 0,3 mg.

Fontos tudni, hogy a méhecske csak akkor szúr, ha veszélyben érzi magát, vagy ha már a teste megroncsolódott. A szúrás pillanatában az áldozatba szakad a fullánkja és méreghólyagja, melynek reflexszerűen tovább működik így a méreg teljes tartalma a sebbe kerülhet. A kiszakadt szervek miatt a méh elvérzik és elpusztul (tehát újra kell gondolnunk, hogy ki is valójában az áldozat).

A gyógyászatban nagy hatékonysággal alkalmazzák reuma, sokízületi gyulladás, idegzsába, szivárványhártya és ideghártya gyulladás esetén.


  • Alkalmazási módja: közvetlen méhszúrás a fájós testrészre, vagy közvetlen méhszúrás az akupunktúrás pontokon, vagy az akupunktúrás pontok beinjekciózása, illetve krémekkel bedörzsölve, valamint iontoforézissel juttatva a szervezetbe. Tilos a has és a fej kezelése.
  • Ellenjavallt: vese, májgyulladás, cukorbetegség, terhesség, méhméregallergia esetén.


    A méhméreg terápia módjai:

    • közvetlenül - méhszúrás terápia
    • steril méhméreg börbe fecskendczésével 
    • galvánáramos vagy ultrasonoforézás ionizálás méhméreggel 
    • méhméreg tarlalmú kenőcsök
    • helyi kezelés
    • belégzéses úton (inhalálva)
    • nyelv alá helyezve 
    • apiterápia, akpunktúra: a test bizonyos pontjain méhmérget fecskendeznek a bőr alá

     Az apiterápiás kezelések során egyébként az alkalmazott méhméreg mennyisége eltérő lehet, az egy csípés törtrészében található méregadagtól egészen mintegy 20 vagy több csípésig terjedő mennyiséget is elérhet.

    A közhiedelemmel ellentétben nem létezik méhcsípés. A méhek ugyanis nem csípnek, hanem szúrnak. 


    Méhszúrás

    A méhszúrásra az egyes élőlények különbözőképpen reagálnak. Az ember i szervezet viszonylag sok méhszúrást elviselni - egy átlagos, egészséges ember kb. 100 méhcsípést képes egyidejűleg elviselni, bár az orvosi szakirodalomban találunk extrém túlélési eseteket is. Ha a méhszúrástól a szúrás körüli terület, a kezünk, arcunk, stb. feldagad, akkor még nem biztos, hogy allergiásak vagyunk. Legtöbb esetben inkább arról van szó, hogy a szervezetünk nem szokott hozzá a méhméreghez. (Igen, hozzá lehet szokni a méhméreghez. Ezért van, hogy a méhészek sokszor mindenféle védőfelszerelés nélkül dolgoznak a méhkaptárak mögött és bár több tucat szúrást kapnak egy nap alatt, mégsem vagy alig dagadnak fel. A méhszúrást követő fájdalom mértéke sajnos nem változik .

    Az allergiásoknak a méhszúrás által bevitt méreg perceken belül nehéz légzést, hányást, hideglelést, lázat, hasmenést okozhat. Ilyenkor a sérültet azonnal orvoshoz kell vinni!




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 12
Heti: 26
Havi: 67
Össz.: 21 761

Látogatottság növelés
Oldal: Méhméreg.
Simény méhészet - © 2008 - 2024 - simenymeheszet.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »